białołeka
Ośrodek opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży WSDZ
grafika

Warszawski Szpital dla Dzieci SPZOZ prowadzi ośrodek środowiskowej opieki psychoterapeutycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży (I poziom referencyjny) – CenTrum ROzwoju TwojeGo POtencjału TOGO. Ośrodek mieści się w Przychodni Specjalistycznej w Centrum Warszawy przy Al. Wyzwolenia 6 oraz w Przychodni przy
ul. Przykoszarowej 16 na Białołęce.

Założeniem Centrum TOGO było wyjście naprzeciw problemom dzieci i nastolatków, którzy z rozlicznych przyczyn czują się osamotnieni, zagubieni bądź przytłoczeni otaczającym światem. Centrum TOGO jest jednym z ośrodków wieloszczeblowego systemu opieki nad zdrowiem psychicznym, mającym zapewnić szybki kontakt ze specjalistą oraz wesprzeć Podopiecznych w ich naturalnym środowisku.

W ramach opieki, ośrodek zapewnia usługi z zakresu konsultacji, diagnostyki oraz terapii indywidualnej i grupowej. Świadczenia udziela doświadczona kadra specjalizująca się w prowadzeniu szerokiego spektrum terapii obejmujących m.in. problemy kryzysu rozwoju dziecka, relacji rówieśniczych, niskiej samooceny, trudności wychowawczych, przemocy domowej, uzależnień, zaburzeń depresyjnych, okołoporodowych, emocjonalnych czy lękowych oraz trudności adaptacyjnych dzieci wychowujących się w placówkach opiekuńczo - wychowawczych. Ośrodek oferuje również wsparcie dla nieletnich rodziców. Opieką Centrum są objęte osoby do 21. roku życia, a także ich rodziny lub opiekunowie prawni. 

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, specjaliści udzielają porad zarówno w formie konsultacji bezpośrednich w siedzibie Centrum TOGO, jak również zdalnie z wykorzystaniem narzędzi teleinformatycznych.

Dlaczego Centrum „TOGO”?

Nazwa ośrodka – TOGO – nie jest przypadkowa. Z jednej strony nawiązuje do anglojęzycznego zwrotu „to go”, rozumianego jako wyjście specjalistów poza tradycyjnie rozumiane mury poradni i skierowanie się bezpośrednio do zróżnicowanych środowisk dzieci i młodzieży potrzebujących uwagi i pomocy. 

Z drugiej zaś strony przywołuje postać niesamowitego, charakternego, pełnego miłości i uporu psa, Togo. Wychowywany na Alasce, jako szczeniak sprawiał swoim właścicielom dużo kłopotów.  Oddawany za karę do innych hodowli, za każdym razem uciekał i wracał do swojego pierwszego właściciela – maszera i trenera psów, Leonharda Seppala. Już jako dorosłe zwierzę wziął udział w akcji transportu surowicy psimi zaprzęgami w czasie panującej na Alasce w  1925 r. epidemii błonicy. Pomimo ekstremalnych warunków pogodowych: zamieci śnieżnych i mrozu sięgającego ponad -30 st. C, Togo wykazał się niezwykłą siłą, uporem i inteligencją, co przesądziło o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Lek trafił do potrzebujących dzieci, a Togo został okrzyknięty prawdziwym bohaterem. Historia ta nacechowana optymizmem, przypomina o konieczności dostrzegania, rozwijania i pielęgnowania potencjału dzieci i młodzieży, którzy pełni zaufania i miłości, potrzebują podpowiedzi dorosłych w wyznaczeniu odpowiedniego kursu drogi.

O Centrum

Centrum TOGO, obok profesjonalnej pomocy medycznej, zapewnia swoim Podopiecznym przyjazną atmosferę, czyli poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia i komfortu. Aranżacja wnętrz gabinetów terapeutycznych Centrum nawiązuje do zacisza ogniska domowego. Ponadto zarówno w identyfikacji wizualnej, jak i komunikacji z Podopiecznymi terapeuci unikają stosowania terminologii nawiązującej do choroby i konieczności leczenia się. Dlatego też wykreślono z roboczego słownika  pojęcia o negatywnej konotacji, takie jak choroba, schorzenie czy pacjent. Zamiast tego, rola specjalistów Centrum w terapii dzieci i młodzieży jest definiowana jako wspierająca w dalszym rozwoju osobistym.

Ośrodek w liczbach

Od początku uruchomienia Centrum TOGO w maju 2020 r., placówka cieszyła się dużym zainteresowaniem, co unaocznia problem deficytu ośrodków terapeutycznych w Warszawie. Od maja do listopada 2020 r. specjaliści ośrodka w dwóch lokalizacjach udzielili 4 108 konsultacji
z Podopiecznymi.

Kontakt

CenTrum ROzwoju TwojeGo POtencjału TOGO (Białołęka)

ul. Przykoszarowa 16

03-260 Warszawa

M: +48 501 408 409

E:

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...