białołeka
MONIUSZKO TOUR
grafika

Zapowiada się wyjątkowe wydarzenie! 15 września o godz. 19.15 w kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21 odbędzie się premiera niesamowitych aranżacji utworów Stanisława Moniuszki na chór i… orkiestrę perkusyjną! A wszystko okraszone świetlnymi malowidłami oraz gawędą historyczną o papieżu z Choszczówki, Moniuszce z Zegarynki, 70-latce z Płud oraz 80-letnim chórze.

Z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora, rok 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki. Koncert ma przybliżyć twórczość ojca „polskiej opery narodowej”.  Jego muzyka jest autentycznie piękna. Stąd pomysł na prezentację w niecodziennych aranżacjach, które zainteresują z pewnością nie tylko melomanów.    

Wystąpią 3 chóry: Ave z Parafii Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach, Camerata Varsovia i Oktawian, soliści scen operowych: Małgorzata Rudnicka (sopran), Katarzyna Krzyżanowska (alt), Andrzej Wiśniewski (tenor), Michał Rajewski (bas), organista Andrzej Mikulski, a także kameralny skład jedynej w Polsce Orkiestry Perkusyjnej MARIMBAND. Łącznie 60 muzyków. Dyrygować będą Barbara Hijewska, mieszkanka Białołęki oraz Michał Niedziałek, szef orkiestry.

Podczas koncertu zabrzmią fragmenty cudownej „IV Litanii Ostrobramskiej” i „Mszy Piotrowińskiej”, przejmujące „Ojcze nasz”, wybrane pieśni ze „Śpiewnika Domowego”, ale także prawie w ogóle nieznany „Chór Sprawiedliwych” czy „Sonety” Adama Mickiewicza. Całość zwieńczy „Modlitwa w kościółku” z opery „Halka”. 

Koncert związany jest z ważnymi wydarzeniami: 40. rocznicą I pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II – papieża z Choszczówki, 30. rocznicą powstania Okrągłego Stołu, który został wykonany na terenie Białołęki oraz 70-leciem parafii Narodzenia NMP w Płudach. W ramach gawędy historycznej Bartłomiej Włodkowski przywoła też dawnych muzyków białołęckich, 80-letni chór oraz istniejącą niegdyś na Białołęce Dworskiej ulicę Moniuszki (obecna Zegarynki), co świadczy o przedwojennej pozycji kompozytora w świadomości społeczeństwa.

A wszystko zostanie okraszone niesamowitymi świetlnymi malunkami, które zrealizuje grupa Kolor Kolektyw, współpracująca m.in. z Sinfonia Varsovia. Kamila Fundichely i Krzysztof Rychta na żywo namalują ilustracje do wykonywanej muzyki. Tym samym koncert będzie jedynym w swoim rodzaju pokazem „światło-dźwięk”.  

Organizatorem koncertu jest Fundacja AVE. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” oraz m.st. Warszawy-Dzielnicy Białołęka.

Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących na fundacjaave.pl lub tel. 608 178 447. Bezpłatne wejściówki są też do odebrania w zakrystii kościoła. Kolejne wykonania koncertu w październiku i listopadzie w kościołach na Tarchominie i Zielonej Białołęce. Szczegóły na fundacjaave.pl.

plakat informujący o koncercie

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...