białołeka
Żołnierze Niezłomni

Od 2011 roku co roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on ustanowiony jako wyraz hołdu dla dokonań żołnierzy podziemia niepodległościowego. Data ta nie jest zupełnie przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Kilka lat temu Białołęka upamiętniła jego bohaterstwo i rondo u zbiegu ulic Mehoffera i Ordonówny otrzymało jego imię. Ustawiony został również pamiątkowy kamień.

Niedawno okazało się, że pobliski cmentarz tarchomiński jest miejscem ostatniego spoczynku majora Mariana Kozłowskiego działającego pod pseudonimami „Lech”, „Przemysław” ,„Dąbrowa” i „Opoka”. Tworzył on m.in. struktury organizacji, która skupiała się na działaniach wywiadowczych i propagandowych. Tworzona „siatka” konspiracyjna miała pomagać oddziałom z północnego Mazowsza.

Białołęka upamiętniła żołnierzy niezłomnych. Na cmentarzu i przy pamiątkowym kamieniu Zarząd Dzielnicy złożył wieńce i zapalił znicze.

Dla młodzieży zorganizowana była wyjątkowa lekcja historii poza szkolnymi murami. Młodzież biorąca udział w grze miejskiej miała za zadanie odnaleźć i uwolnić aresztowanego kolegę z oddziału. Natomiast w Białołęckim Ośrodku Kultury została otwarta wystawa zdjęć żołnierzy podziemia niepodległościowego, które dotychczas nie były nigdzie publikowane. Na ekspozycję składają się plansze obrazujące działalność żołnierzy wyklętych na terenie Mazowsza. Zainteresowani mieli również szansę obejrzeć film dokumentalny „ Elegia na śmierć Roja” w reżyserii Jerzego Zalewskiego, przedstawiający losy Mieczysława Dziemieszkiewicza ps „Rój” i żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. 

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...