białołeka
Coś dobrego dla Palucha - warszawska zbiórka ubrań #MniejRzeczyWięcejDobroci
grafika

Warszawa zachęca do przekazywania ubrań na zbiórkę „Coś dobrego” – np. przy okazji wiosennych porządków w szafie. Każdy 1 kg odzieży w dobrym stanie to 1 zł na fundację „Przyjaciele Palucha”, leczącej bezdomne zwierzęta. 

Co zbieramy?

Do paczek (min. 10 kg) można przekazywać wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej - nowe i używane, ale nie noszące śladów zużycia, czyli bez dziur, bez zmechaceń, bez plam - takie, które sami moglibyśmy jeszcze założyć. Przyjmiemy:

  • ubrania – np. bluzki, spodnie, dresy, sukienki, krawaty, itp.,
  • buty – połączone w pary, czyste, niezniszczone, nie posiadające znacznych śladów zużycia;
  • torebki – kompletne, bez zewnętrznych zniszczeń i braków;
  • biżuteria – pierścionki, spinki, bransoletki, naszyjniki, itp.

Jak przekazać ubrania?

Wystarczy uzbierać min. 10 kg ubrań, spakować je do paczki, wejść na stronę Ubrania do oddania, podać liczbę kartonów, adres i dogodny termin odbioru. Bezpłatny kurier przyjedzie pod wskazane miejsce, a darowizna trafi na konto fundacji „Przyjaciele Palucha”.

Problem nadmiaru odpadów tekstylnych

Szybka moda – ciągłe dostarczanie nowych stylów po bardzo niskich cenach – doprowadziła do znacznego wzrostu liczby produkowanych i wyrzucanych sztuk odzieży. Szacuje się, że skala odpadów tekstylnych w Polsce to 2,5 mln ton rocznie, a połowa pochodzi z gospodarstw domowych; z czego około 500 tys. ton nadaje się do ponownego wprowadzenia na rynek.

W obecnym stanie prawnym nie ma przepisów, które pozwoliłyby rejestrować pełną liczbę wyrzucanych ubrań czy też ilość nieposortowanej odzieży używanej, importowanej do Polski. Teraz zużyte tekstylia trafiają do kosza na „zmieszane”. W 2019 r. mieszkańcy Warszawy przekazali do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u) 19 ton tego typu odpadów, a w 2020 r. 47 ton.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...