białołeka
Ruszyło głosowanie na projekty zgłoszone w budżecie obywatelskim
grafika

Na głosy mieszkańców stolicy czeka 1429 projektów, w tym 79 na Białołęce. Głosowanie potrwa od 15 do 30 czerwca. Listę zwycięskich propozycji poznamy 15 lipca. Ich realizacja rozpocznie się w przyszłym roku.

Od 2015 roku, czyli pierwszej edycji budżetu obywatelskiego, w Dzielnicy Białołęka zrealizowaliśmy już kilkaset projektów, które zostały do niego zgłoszone. A stało się tak m.in. dzięki głosowaniu mieszkańców. Tak jest i tym razem.

Jak głosować na projekty w budżecie obywatelskim?

Aby wziąć udział w głosowaniu nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim, wystarczy mieszkać w Warszawie. Poza projektami lokalnymi w dzielnicach, można głosować także na projekty ogólnomiejskie, które swoim zakresem obejmują kilka dzielnic lub całą Warszawę. Każdy mieszkaniec może zagłosować na 15 projektów dzielnicowych w wybranej dzielnicy oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

Głosować można w urzędzie dzielnicy, której dotyczy projekt, przy wykorzystaniu formularza dostępnego w placówce lub za pośrednictwem strony internetowej bo.um.warszawa.pl 

Jak zgłaszano projekty do 8. edycji budżetu obywatelskiego?

W obecnej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy Białołęki zgłosili ponad 130 propozycji, z których dopuszczono do głosowania 79 pomysłów dzielnicowych. Oprócz tego białołęczanie mogą wybierać spośród 129 projektów ogólnomiejskich, w tym m.in. na:

  • obiekty sportowe – boiska, skateparki, korty tenisowe; 
  • nasadzenia drzew, krzewów, kwiatów;
  • tereny rekreacyjne, skwery, place zabaw, wybiegi dla psów; 
  • ławki, hamaki, doświetlenia przejść dla pieszych, nowe ścieżki rowerowe.

Wszystkie projekty zgłoszone do tej edycji podlegały ocenie zgodnie z kryteriami określonymi w dokumencie opisującym zasady budżetu obywatelskiego w Warszawie. Pomysły, które spełniły kryteria formalne, trafiły do oceny merytorycznej – pracownicy urzędu oceniali m.in., czy projekt można zrealizować we wskazanej lokalizacji i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a także szacowali koszt realizacji danego przedsięwzięcia i czas potrzebny na jego wykonanie. Autorzy projektów, którzy mieli zastrzeżenia do przeprowadzonej weryfikacji, złożyli odwołania o ponowną ocenę.

Więcej info można znaleźć na stronie http://www.bialoleka.waw.pl .

Wyniki głosowania już w lipcu

Głosowanie na projekty zgłoszone ramach 8. edycji budżetu obywatelskiego potrwa od 15 do 30 czerwca. Wyniki głosowania i lista zwycięskich pomysłów zostaną ogłoszone 15 lipca. Warszawa przeznaczy na ich realizację w 2022 r. 93 mln zł. Opisy wszystkich projektów poddanych pod głosowanie w obecnej edycji budżetu obywatelskiego można znaleźć na stronie bo.um.warszawa.pl.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...