białołeka
grafika
Obszary chronione i rezerwaty

Rezerwat „Lęgi Czarnej Strugi”,zawdzięcza swoją nazwę przepływającej opodal rzece zwanej Czarną Strugą. Chronione są tutaj łęgi i nadrzeczne zarośla wierzbowe. Fascynuje również fauna, wśród której napotkać można dziki, sarny, łosie i mnóstwo ptaków, także drapieżnych.

Rezerwat Ławice Kiełpińskie położony pomiędzy Białołęką w Rajszewem to nie tylko miejsce o bogatej roślinności i ciekawym wyglądzie (znajdujące się w nim wyspy są okresowo zalewane wodami Wisły i ciągle zmieniają swój kształt), ale także idealny teren do obserwacji rzadkich gatunków ptaków tj. rybitwa białoczelna, mewa śmieszka, zimorodek, a nawet orzeł bielik. Rezerwat tez został utworzony w 1998 roku i w granicach Białołęki zajmuje 88,26 ha.

 

Natura 2000 w granicach Białołęki znajduje się jeden obszar utworzony na mocy dyrektywy ptasiej (OSO): - Dolina Środkowej Wisły. Na wyspach i łachach piaszczystych ptaki budują gniazda i wychowują młode. Tereny te są także miejscem postoju dla ptaków odbywających sezonowe wędrówki przez kontynent europejski. Do Specjalnych Obszarów Ochrony (SOO) zaliczono również siedliska obejmujące nadrzeczne lasy wierzbowe i topolowe (łęgi wierzbowo-topolowe). Nadrzeczne łęgi retencjonują wodę i zmniejszają zagrożenie powodziowe, oczyszczają również wody.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...